Odbočování vlevo = obrovský problém

Čeští řidiči neumí odbočovat vlevo. Patříte mezi ně, nebo vás taky štve, jak se při odbočování vlevo chovají někteří ostatní řidiči?

Je to takový zlý, ošklivý, nepěkná věc. Jedete si svou cestou do práce, stejně jako ostatní po ránu pospícháte. Nebo jiný příklad – jedete za klientem, jiný vás zdržel, takže zase pospícháte. Každý si zde může dosadit cokoli. Auto k pospíchání svádí. Snad jen na dovolené je to jinak. Zkrátka nejste na výletě. Jiného názoru je ale zrovna ten cvok před vámi, který se rozhodl odbočit doleva. Odbočit s nájezdovým pruhem ještě zvládne, pokud teda je…, hrůza ovšem nastává bez pruhu. Takový řidič si najede k pravému kraji, vyhodí blinkr doleva a čeká až projedou auta v protisměru. Že vám něco nesedí? Bodejť. Odbočuje vlevo, ale stojí u pravého kraje, v lepším případě uprostřed. Ti co jedou za ním, musí zastavit, počkat, aby milostpán odbočil. Vzniká drobná kolona, zdržení.

Samozřejmě bezpředmětné je to na úzkých cestách, nebo v případě kamionu. Já ovšem mluvím o osobácích a širší cestě. Co je kruci za problém najet s autem k levé čáře a nechat tak vpravo dostatek místa na projetí aut za mnou? Pro některé bohužel obrovský, takřka nepřekonatelný.

Stejně tragický je i případ jednosměrek. Je to v podstatě stejné. Nevím jak ostatní autoškoly, ale tam, kde jsem chodil já, mi vštěpovali, že pokud odbočuji doleva, musím se zařadit k levému okraji, aby odbočující vpravo, nebo jedoucí rovně, mohli bez problémů projet. Dokonce, co si pamatuji, policajti od zkoušek za to vyhazovali. Dneska řidičák bohužel asi dostane kdokoli. Všude se píše o přísných teoretických testech, ale praktické zkoušky? O těch se moc nemluví a je to vidět.

Pamatuji si na bývalou kolegyni, která všechny postavila do latě za výstražnou vestu, která byla v kufru. Pak sedla do auta, 15 minut vše kontrolovala než vyjela. Úplně legendární byla její hláška, že nemůže jet autem, protože díky sněhu nevidí čáry. Tohle mluví za vše.

Samozřejmě není to jen o autoškole a vštěpování základních principů, ale i o obyčejné lidské ohleduplnosti. Řidič nemůže řešit jen to, co se děje před autem, ale musí být v obraze, co se děje za ním. Zkrátka zpětná zrcátka nejsou jen pro okrasu, jak si dost řidičů myslí.

Zdroj obrázků:

No Comments

Post a Comment