Cigaretová omezenost

Nesnáším kuřáky. Abych byl konkrétní, nesnáším názorové omezence s cigaretou v tom kvákacím otvoru. Nevadí mi kuřáci, kteří mě neobtěžují svým zlozvykem. Tím by článek mohl končit. Nekuřák první dvě věci chápe, omezený kuřák to nechápe, nechce chápat a nikdy nepochopí.

Lidi lze podle cigaret rozdělit na tři skupiny – nekuřáky; kuřáky, kteří berou ohled na druhé a chodí si zapálit, kde nikomu nevadí; a kuřáky, kteří mají potřebu, chuť si zapálit, kdykoli, kdekoli a je jim jedno, kdo se právě vedle nich nachází.

Poslední skupina mi neobyčejně vadí.

Jdete na oběd. Proč zvolíte zrovna tuhle hospodu, může být mnoho, třeba proto, že žádná jiná v okolí není, nebo vás zaujal jídelní lístek. To je jedno, hlavně máte stejná práva jako kuřák (omezenec si to nemyslí, to jen na okraj). Vejdete dovnitř, na první pohled i čich, žádný problém. Vyberete si stůl co nejdál od případných kuřáků, přišli jste se chutně najíst, ne inhalovat svinstva. Objednáte. Jenže v tom přijde nějaký kuřácký pacholek a vybere si stůl těsně vedle vás, i když je v hospodě plno místa, a hned si zapálí. Vůně a chuť k obědu je ta tam, protože podle Murphyho zákonů má 100% ty nejsmradlavější cigarety. Když se mu pokusíte cokoli říct, v lepším případě vás odbude, v horším se na vás oboří, či vás rovnou napadne, nebo ostentativně začne vyfukovat kouř vašim směrem. Ještě horší je to s dětmi. U sebe to jakžtakž překousnete, ač přes ten smrad netušíte, co jíte, rychle to zhltnete. Jenže pokud máte sebou děti, tak rychle to nepůjde, navíc vidíte, cítíte, co musí inhalovat… No pokaždé se mi otvírá pomyslná kudla v kapse. Už jsem i párkrát odešel, protože se to nedalo. Že je to moje věc? Omyl. S tupcem se nemá cenu přít.

Těch situací, kde nekuřák neustále doplácí na nevycválanost kuřáckých individuí je mnoho. Asi nemá cenu je vypisovat. Řešení? Kapka ohleduplnosti a přemýšlení. Zkuste se nad sebou a svým zlozvykem zamyslet.

Vždyť:

  • pasivní kouření ročně v ČR způsobí úmrtí 3000 lidí
  • i krátkodobé pasivní vdechování má velký vliv na ischemickou chorobu srdeční
  • pasivní kouření zvyšuje riziko cévních mozkových příhod až o 82%
  • riziko onemocnění rakovinou plic při pasivním kouření vzrůstá průměrně o 20%
  • děti vystavené pasivnímu kouření jsou 1.5 – 2x náchylnější k onemocnění dýchacích cest

Málo? sotva, vypsal jsem jen pár základních bodů. Tohohle se fakt účastnit nechci.

Závěrem troška starší statistiky, novější se mi nepovedlo dohledat. Roční náklady na léčbu kuřáků (jen kuřáků, nejsou započítáni pasivní) vyjdou zdravotní systém ČR na 80 miliard. Na daních za cigarety se vybere pouze 35 mld. Těch 45 mld. by se dalo použít ve zdravotnictví jinak, efektivněji.

Až si zase zapálíte, nebo uvidíte si někoho zapálit, vzpomeňte si na těch 5 zmíněných bodů a hlavně uvědomte si, proč sbíráte jakási pofidérní víčka na invalidní vozík pro sousedovo dítě.

Zdroj obrázků:

No Comments

Post a Comment