Aeronet

Nedávno jeden z přátel na FCB nasdílel pamflet s názvem Rodiče, pozor! Tohle dělají neziskovky vašim dětem ve školkách a školách za vašimi zády, když jste v práci. A dokonce s podporou MŠMT! Netušíte, s kým budou od září chodit vaše děti do školky! otištěn na aeronet.cz. Odkaz mě zaujal ze dvou hledisek – médium, které ho šíří a následně jeho obsah. To médium je na FCB docela často citováno, obsah – uprchlíci – také. Výsledek? Ani jedno mě nepotěšilo.

Aeronet. Ani nevím proč, ale už od pohledu mi ten název připomínal Rusko. Snad mi to připomínalo aeroflot, či co. Trošku jsem googlil a ejhle, opravdu Rusko a ruská propaganda v krystalické formě. Když se podíváme na wikipedii, pak:

Aeronet.cz (nebo také AE News) je anonymně provozovaný zpravodajský internetový server publikovaný v českém jazyce. Podle vlastní charakteristiky autorů jde o „nezávislý internetový zpravodajský portál připravovaný českými a slovenskými krajany žijícími v Nizozemsku, Rusku a v USA“, resp. „ústřední server mediálního odboje v České republice“. V jeho obsahu ovšem převažují těžko ověřitelné zprávy a spekulace. Bezpečnostní informační služba označila v roce 2014 ve svých zprávách Aeronet.cz za zdroj nebezpečné ruské propagandy. Příspěvky na těchto stránkách jsou většinou nepodepsané a jejich zdroje obvykle anonymní, ale jejich zaměření je většinou jednoznačně proruské. Není zřejmé kým je tento web financován.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Aeronet.cz

Web s dnešním obsahem vznikl v roce 2014. Majitel domény a vydavatel je skryt pod firmu Domains by Proxy z Arizony, stejně tak důsledně tají jména redaktorů a adresu redakce. Telefony do redakce jsou nefunkční. Majitel, vydavatel, či kdo to je reaguje pouze na e-maily a podepisuje se zkratkou VK, nebo jménem „vedoucí kolotoče“. O web se zajímali jak redaktoři Respektu , tak i České televize pořadu Reportéři ČT. Článek v Respektu najdete zde, reportáž z ČT pak zde.

Respekt uvádí mimo jiné : Zatímco seriózní novináři musí informace ověřovat, Aeronet.cz je vytváří. Tohle je hodně podstatná informace a všichni čtenáři Aeronetu by si ji měli uvědomit a k informacím tak i přistupovat (pokud tedy už musí něco podobného číst). Nezanedbatelná je i informace o vyhrožování, pokud se někdo o pozadí Aeronetu zajímá.

Ale k článku. Když pominu ten předlouhý název, tak v první větě jakýsi zděšený rodič kontaktoval redakci, aby upozornil na neziskovou společnost AIESEC („ajsek“), která je zaštiťována MŠMT a na školách nabízí multikulturní osvětový program s názvem Edison.

Dle dostupných zdrojů na internetu se jedná o studentskou neziskovou nepolitickou organizaci, která vznikla v 30. letech minulého století, jejíž základní myšlenkou byla vzájemná výměna informací o různých programech a školách (zpočátku se jednalo pouze o školy specializované na obchod a ekonomiku). Jedním ze zakladatelů a prvním prezidentem organizace byl mimo jiné i Čech Jaroslav Zich. V současné době pomáhá mladým lidem rozvíjet leadership. Zapojuje studenty a absolventy do mezinárodního výměnného programu a pomáhá tak rozvíjet jejich profesní kariéru a osobnostní rozvoj. V České republice za ní krom zmíněného MŠMT stojí řada předních českých i mezinárodních firem (KB, Amazon, Forbes, ČSOB, ČEZ, Johnson&Johnson, O2 a další), univerzit, měst, a dalších. Nejde tedy o o žádnou pokoutnou organizaci, jak se článek snaží naznačit.

Edison je jeden z mnoha projektů, které AIESEC organizuje. Ve zkratce jde o spojování mladých lidí odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací z jiných zemí. Projekt je určen pro všechny stupně škol.

Zděšenému rodiči i autorovi článku „obrovsky“ vadí, že do mateřské, nebo základní školy za zády rodičů přijede 8 vysokoškolských studentů, kde stráví týden povídáním si na různá témata a kde představí svou kulturu, svou zemí. Osobně na tom nevidím vůbec nic špatného. Sám bych to rád poslechl. Autor v tom ale vidí „indoktrinaci“. Zajímavé slovíčko, což? Takové hodně frekventované. Jen v článku je použito 17x :))

Pro ty, kteří jej nikdy (jako já) neslyšeli, je zde definice:

indoktrinace >> soustavné získávání jednotlivců i skupin pro přijetí určité politické, nacionální, náboženské a jiné doktriny; násilné formy převýchovy v intencích určité stranické ideologie za současné blokády či bariéry objektivních informací

ZDROJ: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/hledat?cizi_slovo=indoktrinace&typ_hledani=prefix

Netuším, zda autor zná význam toho slova. Možná. Jeho frekvencí mi ale připomíná naše úředníky, ti také pokud zaslechnou nový termín, vkládají jej do každé druhé věty, i když tam samozřejmě nepatří.

Nechápu, kde autor vidí oné soustavné získávání jednotlivců. Jsou tam proboha týden, u dětí jsou jejich vysokoškolsky vzdělané vychovatelky, učitelky, které mohou kdykoli zakročit. Navíc děti jsou zvídavé a ptají se, tj. o všem se zmíní i doma, kde to s nimi rodiče mohou probrat, dovysvětlit čemu nerozumí. Kde vidí tu násilnou formu převýchovy? To už je úplně mimo.

Jako příklad školy je uvedena základní škola Oldřišov, kde má (mělo) být 6 zahraničních studentů z Číny, Jordánska, Taiwanu, Indonésie, Gruzie. Čili nám hodně vzdálené kultury. Většina lidí se ve svém životě do takové země nemá šanci ani podívat, natož se s ní seznámit. Autor útočí na city tím, že zmiňuje zahraniční hosty z okolních zemí – ty v projektu neuvidíte. Ano, Německo, Rakousko, Polsko má odlišnou kulturu, ale nijak závratně odlišnou. V médiích se celkem pravidelně objevují o nich zprávy z různých oblastí. Ale zkuste si v našich médiích najít zprávy např. z Jordánska. Myslím, že najdete žádná celá nula prd. Zprávy se objeví jen v případě velké katastrofy, ale to určitě není o tom jak tam lidé žijí, jaké mají zvyky a pod.

Nevidím nic špatného na tom, když se děti seznámí s arabštinou, kdy se vyfotí s kouskem arabsky psaného textu. Co je na tom tak závadného? Dítě je zvídavé a rádo se pochlubí. Naprosto stejná fotka by vznikla i s ruskou, rusákem a azbukou. Ale to už autor nezmíní.

V další části článku jsou další bláboly – kauza Lídl, mateřská škola v Blatné, atd. Celým článkem se navíc jako červená nit vine „odporný čin“ MŠMT o povinné roční předškolní docházce pro děti. To, že je docházka potřebná, ví každý jen trošku zodpovědný rodič. V jednom, posledním, roku před nástupem do první třídy, se děti mnohému naučí. Nevěřili byste jaký je rozdíl mezi dítětem z mateřské školy a bez mateřské školy, kdy se o něj rodiče až tak nestarají. Ty rozdíly jsou propastné. Třeba jen rozpoznat barvy je problém, kreslit? problém, atd. Ale to jsem odbočil.

Zkrátka – článek dělá z komára velblouda. V žádném případě netvrdím, že je všechno růžové, problémy nejsou. Ale taky netvrdím, že jsme ve válce, že válka je na spadnutí, že nás muslimové sežerou a kdoví co ještě. Pravda je někde uprostřed a čas ukáže, zda se více naklonila k první nebo druhé skupině. Teď je potřeba používat mozek a nenechat si vše nabulíkovat.

Zdroj obrázků:

No Comments

Post a Comment